İçeriğe geç
Anasayfa » Tırnak Batması ve Bakım Yöntemleri

Tırnak Batması ve Bakım Yöntemleri

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Ayak sağlığı sorunlarının başında hiç kuşkusuz tırnak batması geliyor. Günümüzün modernitesinde ayak bakımının ilk basamağını oluşturan batık tırnak sorunu genellikle yanlış tırnak kesimi, genetik yatkınlık ve yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanmaktadır. Olması gerekenden çok daha dar ve sıkan ayakkabılar kullanmak öncelikle kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyerek tüm ayak sağlığının bozulmasına sebep olur. Tırnakların yanlara doğru hareketini kısıtlaması nedeniyle aşağı yönde doku içerisine ilerleyen tırnak uçları enfeksiyonel iltihaplanmalara yol açar. İlk aşamada sızıltı ve kızarıklık belirtileri veren tırnak batığı ilerleyen süreçte yürümeye engel teşkil edecek kadar şişerek cerrahi müdahaleyi zorunlu hale getirir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ayak Tırnakları Ayak Bakımının İlk Başladığı Yerdir.

Böyle bir durumla karşılaşılması halinde daha ilk evrede dar ayakkabının değiştirilmesi ve ayak bakım uzmanları tarafından yapılacak tırnak teli uygulaması ile tırnağın aşağı doğru bükülmüş bölümü normal uzama rotasına tekrar döndürülerek sorun çözülür. Bunun yanı sıra dar ayakkabılar kan akışını engelleyeceğinden ayak parmaklarında ortopedik şekil bozuklukları, sinir sıkışmaları veya tırnak mantarına neden olabilmektedir.

Tırnak Teli Uygulaması Nasıl Yapılır?

Her hangi bir reaksiyona sebep olmayan tırnak teli tıpkı diş eğriliklerinin düzeltilmesinde kullanılan ortodonti telleri gibi zamana yaygın yapılan bir tedavi şeklidir. Acısız ve kişinin tel uygulamasının ardından bakımını yaparak tekrar yerleştirebileceği bu uygulama çelik telin uyguladığı basınçla tırnak uçlarının dışarı çıkarılmasını hedefler. Normal şekilde dışarı doğru uzayan tırnaklar kesilecek duruma geldiklerinde artık tırnak teli uygulamasına son verilir ve düz bir şekilde kesilerek tekrar doku içerisine dönmesi engellenir.

Batık Tırnak İlerlemiş Safhada Cerrahi Yöntemle Çıkarılır.

Genellikle ihmalden kaynaklanan ve geç kalınmış batık tırnak sorununda cerrahi yöntem şişmiş ve morarmaya başlamış olan enfeksiyon bölgesindeki doku içerisinden tırnak ucunun çıkarılması gerektirir. Lokal anestezi ile tırnağın batık bölümü podolog veya hekim tarafından kesilerek çıkarılır. Doku üzerinde kesi uygulanmadığından dikiş gerekmez. Anestezi tırnağın üst bölgesinin doku ile yapışık olan kısımdan tırnağın alınması ve doku içerisine saplanmış tırnak ucunun çıkarılması sırasında duyulacak ağrının önüne geçmek için kullanılır.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rezervasyon Yap
× Bize Yazın