İçeriğe geç
Anasayfa » Bloğ » Sağlıklı Güneşlenmenin Püf Noktaları

Sağlıklı Güneşlenmenin Püf Noktaları

       Uzun bir kış döneminin ardından açılan tatil ve deniz sezonu sağlıklı güneşlenmenin nasıl ve ne şekilde olması gerektiği ile ilgili bilgi dağarcığımızı yeniden hatırlamamıza neden oldu. Geçmiş yıllara oranla uzon tabakasının biraz daha fazla deforme olması günümüzde güneşlenmeyi her geçen gün biraz daha tehlikeli hale getiriyor. Bu nedenle başta cilt kanseri türleri olmak üzere estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olan cilt lekelerinin birinci derecede sorumlusu olan yanlış güneşlenme bu konuda toplumun daha bilinçli şekilde davranması ile aşılabilir. Tek yapmanız gereken hangi saatlerde ve ne kadar bir süre güneşlenmeniz gerektiğidir.

Sağlıklı Bir Güneşlenme İle D Vitamini İhtiyacınızı Karşılayabilirsiniz

Vücudumuz için son derece gerekli olan D vitamininin en doğal şekilde karşılayan güneş ışınları, doğru bir güneşlenme ile öncelikle cilt sağlığı ve genel sağlık açısından son derece mükemmel kaynaktır. Ancak güneşin dostluğu kadar düşmanlığının da unutulmaması gerekiyor. Ondan en iyi şekilde faydalanmak tabiî ki elimizde. Fakat maalesef sağlıklı bir güneşlenme için en ideal saatler arasında bilim dünyasında bir karışıklık söz konusu. Bazı görüşler güneş ışınlarının dik olarak dünyamıza ulaştığı saatleri tavsiye ederken yine bilim insanları tarafından farklı saatleri öneren görüşler bulunuyor. Buda ister istemez kafa karışıklığına yol açıyor.

Hangi Saatte Olursa Olsun 20 Dakikayı Geçmemek Gerekiyor

Güneşten her bakımdan faydalanmak istiyorsanız ki bunların başında estetik açıdan güzel bir görünüm için bronzlaşmak geliyor,20 dakikanın üzerindeki güneşlenmenin zararlı olduğu yönünde birçok güvenilir kaynağın ortak açıklaması bulunuyor. Yani sağlıklı güneşlenme saatleri tam olarak bilinmese bile güneşten faydalanılacak süre üzerinde konsensüs sağlanmış gibi görünüyor. Dolayısıyla 20 dakikayı geçmeyen bir sürede güneşten yararlanmanız daha doğru bir davranış olacaktır. Bunun yanı sıra en fazla merak edilen konuların başında gelen güneş kremi ile güneşlenmeye devam edilip edilemeyeceği hakkında bilim insanları tarafından yazılmış çok sayıda makale bulunuyor. Yine ortak kanaat ilk güneşlenme süresi olan 20 dakikanın herhangi bir güneşten koruyucu kullanılmadan yapılması yönünde. Daha sonra güneşlenilmeye veya güneş altında bulunmaya devam edilecekse cildin hasar görmemesi için çeşitli kremlerden yararlanılabileceği fakat kremin koruyuculuğunun 1-2 saatle sınırlı olduğu belirtilmektedir. Mutlu günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rezervasyon Yap
× Bize Yazın